שירותים מיוחדים

קצבת שירותים מיוחדים (שר"מ)

מידי שנה משולמות על ידי המוסד לביטוח לאומי מעל 50,000 קצבאות שירותים מיוחדים (שר"מ). לפי נתוני המוסד לביטוח לאומי מדובר על מעל מיליארד ש"ח בגמלאות שירותים מיוחדים. גובה קצבת שר"מ מתחיל – ב1,771 שקלים ועשוי להגיע במקרים קשים למעל 8,000 שקלים לחודש.

נפגעת בתאונה או חלית? פגיעה תפקודית או מוגבלות הגורמת לתלות באחר ולנזקקות לעזרה בתפקודי חיי היום יום, עשויה להוביל לקשיים כלכליים משמעותיים עבורך ועבור משפחתך. קצבת שירותים מיוחדים (שר"מ) נועדה לסייע לך במקרים אלו, ולהעניק לך ולמשפחתך את התמיכה הדרושה לכם להתמודדות עם המצב החדש.

מהי קצבת שירותים מיוחדים? קצבת שר"מ היא קצבה חודשית המשולמת על ידי הביטוח הלאומי מכוח תקנות הביטוח הלאומי (ביטוח נכות) (מתן שירותים מיוחדים),תשל"ט-1978 – למי שזקוק לעזרה רבה בעשיית פעולות היום-יום בתאם לבדיקת תלות הנקראת ADL, הבודקת, בין היתר, הלבשה, אכילה, היגיינה אישית, רחצה, סיוע במשק הבית וניידות או צורך ההשגחה מתמדת. הקצבה נועדה לסייע במימון הוצאות עבור טיפול וסיעוד, וכן הוצאות נוספות הקשורות למצב הנכה.

מי זכאי לקצבת שר"מ? קצבת שירותים מיוחדים היא קצבה לה זכאים אנשים המבוטחים בביטוח לאומי (מעל גיל 18 ועד גיל פרישה) ואשר זקוקים לעזרה או השגחה של אדם אחר בפעולות היום יום מקבלים קצבת נכות כללית בשיעור של 40% לפחות (לעניין שירותים מיוחדים) או לא מקבלים קצבת נכות כללית, אך נקבעה להם נכות בשיעור של 75% (לעניין שירותים מיוחדים).

בנוסף זכאים לקצבת שר"מ – חולי דיאליזה, מושתלי איברים וחולים אונקולוגיים.

מהו גובה קצבת שר"מ? גובה קצבת שר"מ נקבעת בהתאם לתפקוד ולרמת התלות של הנכה באדם אחר בביצוע פעולות היום-יום, כאשר 50% זכאות היא הדרגה הנמוכה ביותר המזכה את הנכה בקצבה של 1,771 שקלים, 112% תזכה את הנכה ב4,099 שקלים, 188% תזכה את הנכה בקצבה של 6,542 שקלים ו 235% היא הדרגה הגבוה ביותר תזכה את הנכה ב8,313 שקלים.

חשוב לדעת ניתן להגיש תביעה לקצבת שירותים מיוחדים באופן עצמאי ובכפוף לחוק. עם זאת, תשומת ליבכם כי התהליך אינו פשוט ועל מנת להגדיל משמעותית את הסיכוי שתאושר תביעתכם לקצבת שר"מ ובפרט הדרגה התואמת למצבכם הרפואי והתפקודי, אתם נדרשים להמציא תיעוד רפואי רב אשר יעיד על מוגבלותכם התפקודית הקשה, לעמוד במבחני תלות, כללים/הנחיות לרבות חוזרים מטעם המוסד לביטוח לאומי, ובנסיבות מסוימות להיעזר בהערכות רפואיות או חוות דעת מומחה רלוונטיות לצורך חיזוק טענותיכם כאמור, ולכן מומלץ לקבל יעוץ משפטי של עורך דין העוסק בתחום הביטוח הלאומי ובעל ידע בהגשת תביעת קצבת לשירותים מיוחדים שיכול להנחות אתכם בכל שלבי ההליך – החל מאיסוף החומר הרפואי הרלוונטי, הפניה לרופאים רלוונטיים (לרבות לצורך עריכת חוות דעת מתאימה) הגשת התביעה בצורה מסודרת יחד עם מלוא התיעוד הרפואי הנדרש בהתאם לנסיבות וכלה בייצוג מקצועי של עוה"ד בפני הועדות הרפואיות, ועדת ערר, ובמידת הצורך בפני בית הדין לעבודה.

כיצד עו"ד זיו קורן וצוות משרדו יכולים לעזור? עו"ד זיו קורן וצוות המשרד שלו בעלי ניסיון רב בליווי וייצוג בתביעות שירותים מיוחדים. יחד נדאג להגן על זכויותיכם וללוות אתכם לאורך כל התהליך, החל מהגשת התביעה ועד לקבלת הקצבה!

אם אתם רוצים לדעת יותר, השאירו את פרטיכם באתר ואנו ניצור אתכם קשר בהקדם.

השאירו את פרטיכם ואנו ניצור אתכם קשר בהקדם

מאמרים בנושא זה

No data was found

תפריט נגישות